
Jan Lysgaard Thomsen fortsætter som kommunaldirektør i Kalundborg. Foto: Kalundborg Kommune
Kalundborgs kommunaldirektør fortsætter
tekst Martin Pedersen, marp@kl.dk
Kalundborg Kommune og Jan Lysgaard Thomsen er blevet enige om at fortsætte samarbejdet efter hans åremålsansættelse udløber med udgangen af maj 2023. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
– Jeg er meget glad for muligheden for at fortsætte i rollen som kommunaldirektør i Kalundborg Kommune. Samarbejdet med medarbejderne og lederne i organisationen, eksterne samarbejdspartnere og politikerne er en fornøjelse og den udvikling som kommunen er inde i simpelthen for spændende til at forlade: Den kommunale organisation er inde i en spændende udvikling, der er kommet flere nye uddannelser til og flere er på vej, vi står på tærsklen til en række banebrydende byudviklingsprojekter, der bliver investeret massivt i den eksisterende industri og nye virksomheder kommer til. Kalundborg Kommune bliver ganske enkelt mere og mere attraktiv for hver dag, der går. Blandt andet på den baggrund kan jeg ikke forestille mig et job, der er mere spændende end det, jeg har i dag, siger Jan Lysgaard Thomsen i pressemeddelelsen.
Efter ni år som åremålsansat, der er den øvre grænse for den slags ansættelser, overgår han til almindelige kontraktvilkår.
Kommunalbestyrelsen i Kalundborg blev enige om at fortsætte samarbejdet på et møde i august, og det glæder borgmester Martin Damm (V).
– Jeg er meget glad for, at Jan har udtrykt ønske om at fortsætte i stillingen efter, at hans åremålskontrakt udløber næste år. Han har bidraget med sikker hånd til, at Kalundborg Kommune fungerer som den effektive organisation, som vi politikere har ønsket. Jan har også bidraget meget aktivt til den meget gunstige udvikling Kalundborg Kommune befinder sig i i dag, siger Martin Damm.