
Brøndby Kommunalbestyrelse har sat valgdiæten op til 2.200, hvilket der det maksimale kommunen på betale. Foto: Colourbox
Brøndbys økonomiske gulerod har sikret dem valgtilforordnede
tekst Martin Pedersen, marp@kl.dk
Brøndby Kommunalbestyrelse besluttede i midten af september, at valgdiæterne for de tilforordnede skulle hæves, så i stedet for at få 1.320 kroner for en dags arbejde får man nu 2.200 kroner, hvilket er det maksimale beløb, kommunen må give dem. Kommunalbestyrelsen besluttede at hæve taksterne for at tiltrække flere borgere til jobbet.
– De seneste år er det lykkedes at finde alle valgtilforordnede, men det har været med et stort pres og i sidste øjeblik. Det har givet organisatorisk stress op til valgene. Der er måske også blevet skiftet ud blandt de valgtilforordnede i sidste øjeblik. Det har ikke været nemt og til stor stress, siger 1. viceborgmester Maja Højgaard (S) til Danske Kommuner.
Stressfaktoren er ved året folketingsvalg forsvundet, for der er nu sikret alle de valgtilforordnede, som kommunen skal stille med. Resten af de valgtilforordnede, som der på dagen skal bruges, skal findes blandt partiernes medlemmer. Brøndby Kommune har valgt, at 20 procent af de valgtilforordnede skal være almindelige borgere.
