
Christina Føns har 20 års erfaring inden for teknik- og miljøområdet, som hun nu skal have ansvaret for i Middelfart Kommune. Foto: Middelfart Kommune
Erfaren chef bliver direktør i Middelfart
tekst Martin Pedersen, marp@kl.dk
Fra den 1. december er Christina Føns ny teknik- og miljødirektør i Middelfart Kommune. Hun overtager posten fra Thorbjørn Sørensen, der har siddet i stillingen siden 2007, men som i oktober blev kommunens første klimadirektør. Det skriver Middelfart Kommune i en pressemeddelelse.
– Middelfart Kommune har et ambitiøst byråd, en fagligt dygtig administration og ikke mindst nogle engagerede borgere og virksomheder. Derfor ser jeg frem til at blive en del af holdet, der bygger broerne, og blive en del af den positive udvikling i kommunen, siger Christina Føns i pressemeddelelsen.
Christina Føns har erfaring på teknik- og miljøområdet gennem 20 år. Først i KL og siden i Esbjerg Kommune. I Esbjerg har hun haft forskellige stillinger, men senest sad hun som chef for afdelingen for miljø og byggeri.
