
Hjemmehjælper idømt fængsel for at plyndre pensionister
tekst Mads Brandsen, mdbr@kl.dk
Det kostede for nylig en 28-årig kvinde, der tidligere var ansat i hjemmeplejen i Lolland Kommune, dyrt, at hun hele 37 gange har gjort sig skyldig i tyveri, databedrageri, indbrudstyveri og forsøg på databedrageri.
Det skriver Lolland-Falsters Folketidende.
Ofrene var fire kvinder og en mand, der alle blev frarøvet kontanter og dankort. Den hårdest ramte var en dement kvinde. Hjemmehjælperen købte ind for hende og havde pinkoden til hendes dankort. Det misbrugte hun til private indkøb og kontanthævninger for 105.000 kroner.
Den tidligere hjemmehjælper erkendte alle 37 tiltalepunkter i retten og forklarede, at hun skyldte rockergruppen Satudarah 90.000 kroner i dummebøder, og at rockerne fulgte efter hende for at få pengene.
Anklagemyndigheden krævede kvinden idømt et års fængsel og udvisning til hendes hjemland, Litauen. Det gik retten dog ikke med til. Straffen blev udmålt til ni måneders fængsel samt 120 timers samfundstjeneste. Hun skal desuden betale erstatning til borgerne og Danske Bank, der dækkede den demente kvindes tab.
Kvinden modtog dommen.