
Foto: Syddjurs Kommune
Ny socialchef til Syddjurs
tekst Martin Pedersen
Mads Andreasen bliver Syddjurs Kommunes nye socialchef fra den 1. marts 2022. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Den 47-årige Mads Andreasen kommer fra en stilling som centerleder for børnehandicap og autisme i Randers Kommune. Her har han været siden 2020. Han har været i lederstillinger på socialområdet siden 2014 i både Randers og Favrskov kommuner.
Velfærdsdirektør i Syddjurs Kommune Katrine Axél er tilfreds med ansættelsen.
– Jeg er rigtig glad for at kunne ansætte Mads Andreasen som vores nye socialchef. Han skal varetage den vigtige opgave med at fortsætte udviklingen af vores tilbud og indsatser i samarbejde med medarbejderne og borgerne. Mads har stor faglige viden om området, strategisk forståelse og har samtidig en involverende ledelsesstil, der passer godt til Syddjurs Kommune. Jeg ser frem til samarbejdet, siger Katrine Axél i pressemeddelelsen.