
Politiker anmelder forsyningsselskab til politiet
tekst Mads Brandsen
Et mandligt unavngivet medlem af bestyrelsen for det kommunalt ejede Hillerød Forsyning skal på en generalforsamling i forrige uge have fortalt, at en navngiven person har makuleret nogle dokumenter.
Det får nu byrådsmedlem Nikolaj Frederiksen (K) til at politianmelde forsyningsvirksomheden. Det fortæller han i et interview med podcasten Visbys Verden, som den lokale Hillerød-borger Rasmus Visby står bag. Han står også bag en række afsløringer om forholdene i Hillerød Forsyning.
Nordsjællands Politi undersøger i forvejen, om der er foregået noget strafbart, da Hillerød Forsyning indkøbte kontormøbler i 2017 og glemte at få en rabat på 500.000 kroner. Ifølge en redegørelse, som Frederiksborg Amts Avis tidligere har fået aktindsigt i, var det en menneskelig fejl, der forårsagede den glemte rabat.
Flere byrådsmedlemmer, der var til stede på generalforsamlingen, bestrider Nikolaj Frederiksens udlægning. mdbr@kl.dk