Et rødt egern piler rundt på stammen af det enorme egetræ udenfor vinduet i den prægtige gamle skovriderbolig Egetofte på Als, der er naturvejledernes hovedkvarter i Sønderborg Kommune. Cirka 450 år gammelt er træet, vurderer naturvejleder Andreas Hermann.
– Egernet er en ny art her på Als. Vi registrerede det første gang for en fem år siden. Vi har en ide om, at de nok er kommet over på øen med juletræer eller pyntegrønt, siger Andreas Hermann, der hele tiden har en god historie i ærmet.
Andreas Hermann, der oprindeligt er uddannet skovfoged, er konstant i gang med at formidle sin smittende begejstring for naturen. Nogle kender ham måske fra radioen, hvor han er en af P1’s hold af naturvejledere, der kommer med input fra forskellige egne af landet.