Illustration: Karen Linnet Olesen / Colourbox
Illustration: Karen Linnet Olesen / Colourbox
Nyhedsmagasinet Danske Kommuner nr. 20 / 2019

Hver fjerde kommunaldirektør er skiftet ud siden sidste valg

Siden kommunalreformen har der været gang i svingdørene på landets rådhuse – og tendensen fortsætter, viser ny opgørelse, som Danske Kommuner har foretaget. Det sker alt for tit, at man trækker det hurtige kort, siger kommunaldirektørernes formand.
tekst Mads Brandsen

Udskiftede kommunaldirektører siden 1. januar 2018

24 kommuner har fået ny kommunaldirektør. I syv tilfælde har der været tale om en afskedigelse (fremhævet med gult). 

Bornholm: Peter Loft blev i oktober 2018 fritstillet øjeblikkeligt. Han blev i januar 2019 erstattet af Johannes Nilsson. 

Brøndby: Anders Lou gik på pension i juni 2018. Peter Kjærsgaard Pedersen overtog.

Dragør: Kenneth Kristensen forlænger ikke sin åremålskontrakt, når den udløber i december 2019. Afløseren er endnu ikke fundet. 

Egedal: Lars Wilms gik på pension i maj 2019. Christine Brochdorf tog over. 

Esbjerg: Otto Jespersens ansættelse udløb efter aftale i maj 2018, hvor Rikke Vestergaard overtog. 

Fredericia: Michael Holst blev afskediget i maj 2018. I juni 2018 overtog Annemarie Schou Zacho-Broe. 

Frederiksberg: Torben Kjærgaard blev afskediget i juni 2019. Afløseren er endnu ikke fundet.

Frederikssund: Ole Jacobsen meddelte i juni 2019, at han opsiger sin stilling. Ny kommunaldirektør er fra 15. november Torben Kjærgaard.

Furesø: Christine Brochdorf sagde op 1. juni, da hun havde fået nyt job. 1. august tiltrådte Steen Vinderslev.

Faaborg-Midtfyn: Helene Bækmark indgik i september 2019 en fratrædelsesaftale. Hendes afløser er endnu ikke fundet.

Gentofte: Frank E. Andersen opsagde i juli 2018 sin stilling. 1. september overtog Torben Frølich.

Glostrup: I juni 2019 opsagde Morten Winge sin stilling. Han erstattes af Maj Buch Larsson 1. december.

Gribskov: Holger S. Kristiansen blev afskediget i oktober 2018. Daværende velfærdsdirektør Sashca Volmer Sørensen overtog i december.

Hørsholm: Hugo Pedersen gik på pension i sommeren 2018. Pernille Halberg Salamon overtog i august.

Jammerbugt: Bjarne Grøn opsagde sin stilling i marts 2019. Holger Spangsberg blev udnævnt i maj. 

København: Administrerende direktør Peter Steensgaard Mørch fratrådte i august, da han havde fået nyt job. Han bliver til december erstattet af Søren Hartmann Hede.

Langeland: Benny Balsgaard blev afskediget i oktober 2019. Stillingen er endnu ikke genbesat.

Læsø: Jørgen Christiansen stoppede efter eget ønske i sommeren 2018. Peter Pietras overtog i begyndelsen af 2019. 

Middelfart: Steen Vinderslev sagde op i juni 2019, da han havde fået nyt job. Ny kommunaldirektør er fra december Willy Feddersen.

Rudersdal: Bjarne Pedersen går på pension i november 2019. Han erstattes af Birgitte Lundgren.

Slagelse: Frank E. Andersen overtog i september 2018 jobbet som den tredje kommunaldirektør på under tre år. Først blev Søren Lund Hansen fyret, hvorefter Jane Wiis sagde op.

Struer: Mads Gammelmark fratrådte grundet sygdom i august. Hans afløser er ikke fundet.

Tårnby: Klavs Gross gik på pension i sommeren 2019. Han erstattes i august af Morten Winge.

Vallensbæk: Lars Hansen blev afskediget med øjeblikkelig virkning i juni 2018. Annette Laustsen tog over i september 2018. 

”Kommunen har brug for en ny profil.”

Den formulering ses ikke helt sjældent, når man læser pressemeddelelser og/eller jobannoncer fra landets 98 kommuner. 

Skriv hvad du søger