Hvis kommunerne vil have udenlandsk arbejdskraft til at slå sig ned lokalt, er det vigtigt at tænke på, at der også skal være job til en eventuel partner.
Det har Lollands Kommune et frisk eksempel på. Her ville to unge polakker gerne have deres kærester, som er fysioterapeuter, med til Nakskov, men støder ind i en barriere, fordi systemerne i Polen og Danmark ikke taler sammen.
– Jeg var helt høj ved tanken, yes, der skulle komme to fysioterapeuter, men så viser det sig, at deres uddannelse ikke kan godkendes i Danmark. Jeg troede, det ville være piece of cake, men i Danmark er uddannelsen tre et halvt år, og i Polen er den tre, og det kan vi ikke umiddelbart godkende, selv om det er to EU-lande, og uddannelsen hedder det samme. Vi fik dog den ene i praktik på sygehuset, og så vidt jeg ved, fik hun en ansættelse, siger jobcenterchef Per Bech Grønning.